BORD, Hans-Agne Jakobsson, Markaryd, 1900-talets andra hälft.

Ben i metall, träskiva med klädd yta av behandlat papp, dekor av fåglar. Etikettmärkt. Längd ca 35,5, bredd ca 30,5, höjd ca 40 cm.

Bruksslitage med repor och märken. Pigmentbortfall. Mindre rangligt.

Utropspris
1 500 SEK