BRICKBORD, H. Engholm och Svend Åge Willumsen för Fritz Hansen 1960-tal Danmark.

Rund skiva/bricka i teak. Formgivet 1958, märkt FH Made in Denmark på stommen. Diameter 60 cm. Höjd 42 cm.

Bruksslitage. Brickan är ej märket. Mörk fläck på brickan.

Utropspris
2 000 SEK