Maurice Estève

(Frankrike, 1904-2001)
Maurice Estève
(Frankrike, 1904-2001)

MAURICE ESTÈVE, färglitografi, signerad, E.A.-upplaga. 3 st böcker medföljer.

"L'Envol", 1958. Tryckt hos Mourlot. Villand-Galanis, Paris, Editeur. 65,2 x 49,2 cm.
Medföljande böcker:
"Maurice Estève - L'oevre gravé", catalogue raisoné, 1986. Monique Prudhomme-Esteve och Hans Moestrup.
"Estève", Galeries nationales du Grand Palais, Paris, 17 octobre 1986-12 janvier 1987.
"Maurice Estève, aquarelles". Galerie Claude Bernard, Paris.

Ej examinerad ur ram. Svagt gulnad.

Prudhomme-Estève/Moestrup, nr 28, sid 56.

Utropspris
15 000 SEK

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

57. Eero Saarinen, matbord, "Tulip", Knoll.
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Budhistorik
30 000

ditt bud
28 000

ditt bud
26 000

ditt bud
Aktuellt bud:
30 000 SEK