Fanerad med björk. Nedfällbar skrivklaff med bakomliggande skrivinredning. Tre lådor under skrivklaff. Bredd 116. Djup 50. Höjd 120 cm. Nyckel finns.
Slitage, repor och märken. Smärre fanerskada. Senare lås i lådor.