Allmoge
717365

SAMEKNIV, tillskriven Jon Pålsson Fankki (1880-1961), Kaitum, signerad JPF och daterad 1907.

Slida och fäste i horn med ristad dekor. Fäste med avslut i metall. Längd med fodral 23,5 cm.

Bruksslitage. Några sprickor. Mindre avslag. Slida något skev. Blad med hårt slitage och smärre rostangrepp.

Helhornsknivar av Jon Pålson Fankki är mycket ovanliga. De var också ovanliga inom samekulturen vid den tid som den här kniven är tillverkad, år 1907.

Jon Pålsson Fankkis knivar hade ibland metallavslut med knopp, trots att det ej annars var vanligt på svenska sameknivar. Hans alster med metallavslut och knopp finns representerade på såväl Silvermuseet som på Skogsmuseet i Lycksele.

Jon Pålsson Fankki fick ibland beställningar från personer via Kirunas grundare Hjalmar Lundbohm. Bland annat bytte konstnären Carl Larsson till sig Jon Pålsson Fankki-föremål mot sina egna tavlor. Några av dessa föremål finns idag kvar på museet i Sundborn. Beställare kunde ha egna önskemål och skickade speciella knivblad till Jon Pålsson Fankki. Det betydde att han ibland kunde leverera föremål som i helhet inte var typiskt samiska. Ett exempel på detta är ett föremål på samemuseet Ajtte i Jokkmokk, bland annat en dolk från år 1905, med museinummer: 2179.

Utropspris
30 000 SEK