IKON, tempera på pannå, Ryssland 1800-talets senare hälft.

Fyrdelad ikon med motiven Gudsmoder av Kazan, Heliga Nikolaus Undergöraren och två motiv med Sankt Göran och draken. Storlek 38x30 cm.

Märkbara skador och senare retuscher. Senare kilar.

Utropspris
500 EUR