SERVISDELAR, 37 st, porslin, "Blå blomst", Royal Copenhagen, 1900-talets andra hälft.

Tolv koppar med fat, höjd 7 cm. Tolv assietter, diameter 17,5 cm. Sockerskål, höjd 11. Gräddkanna, höjd 10 cm. Ett skålfat på fot, diameter 17,5 cm. Salladiär, längd 18 cm. Ett par ljusstakar, höjd 10 cm. Salt och pepparströare, höjd 9 cm. En lockurna, höjd 12 cm. En vas, höjd 18 cm. Cigarettbägare. Två mindre askfat. Tre extra fat medföljer, varav ett med nagg.

Bruksslitage. Vas med mindre glasyrdefekter. En assiett med nagg.

Utropspris
1 500 SEK