VAS, keramik, Höganäs. Sannolikt Albin Hamberg efter utländsk förebild. Signerad E.

Höjd 54 cm. Präglad "HÖGANÄS. E" i botten.

Smärre slitage. Lagningar på halsen och draken.

Vasen finns med i priskuranten 1905 och har modellnummer 983. Det står också att den var 54 cm hög och kostade 20 kr.

Utropspris
4 000 SEK