BORDSUR, Louis XVI-stil, Frankrike, 1800-tal.

Brons och bemålat porslin. Urhus uppburet av bockfötter samt med hänklar i form av putti. Krönande lockknopp i form av bärklase. Urtavla med romerska siffror och dekor av blomsterkrans. Höjd 40 cm. Nyckel finns.

Bruksslitage. Ställvis färgbortfall varav några ifyllda. Ej funktionstestat.

Utropspris
2 000 SEK