Delvis förgylld mässing och patinerad metall. Urhuset krönt av sittande kvinna med hund. Urtavlan märkt "Martinon a Magon". Längd 28, bredd 10, höjd 38 cm.
Ytslitage. Urtavla med skador, sprickor och lagning. Visare saknas. Anlöpningar. Mindre glipa i konstruktion. Urverk med avbruten tråd. Ej funktionstestad.