Allmoge
721053

SKRIVBORD, allmoge, 1800-talets mitt.

Rak form med två lådor i sargen. Längd 123, bredd 80, höjd 77 cm.

Ställvis hårdare slitage. Fläckar, slagskador och pigmentbortfall. Omfattande träsprickor. Ena lådan har svällt. Senare bemålad. Utbytta beslag. Ett lås saknas. Nyckel saknas.

Utropspris
3 000 SEK