Kronograf. Vit emaljurtavla med svarta romerska siffror för timmar och arabiska siffror på kronograffunktion. Urverket och boetten numrerad '42991'. Silverboett stämplad 'T&C', Chester, 1895. Diameter 58 mm. Totalvikt ca 186 g. Nyckel finns.
Mindre sprickor på yttre boettens gångjärn som är lite löst. Mindre nagg på kanten av glaset. Ej funktionstestad.