Design
721499

TURE RYBERG, sekretär, sannolikt utförd hos J. E. Blomqvist Möbelfabrik, Uppsala 1920-30-tal.

Fanérad i olika träslag, bland annat björk. En skrivklaff med bakomvarande hyllinredning samt en låda i fronten. Bredd 82 cm, djup 48 cm, höjd 45 cm.

Klaffen låst, saknar ben, fanérskador, repor, ställvist kraftigt slitage, saknar knopp till lådan. Nyckel saknas.

Utropspris
2 000 SEK