SERVISDELAR, 19 st, "Pikapala-astiat" (Frukostset), Arabia 1961-66.

Dekor med motiv av påfågelsfjädrar och rundlar av Raija Uosikkinen. Kilta-kopp av Kaj Franck. 6 koppar, 11 fat, 2 äggkoppar. Fatets diameter 18,5 cm.

Slitage. I en kopp hårfin spricka, ett fat med krackelyr.

Utropspris
200 EUR