Fransk/svenskt lexikon, Björkegren, 1786. Memoirs de Duc de Sully, 2 vol, 1745. Essais Historiques sur Paris, 2 vol, 1766. La Mer, 2 vol, 1836. Histoire de la Republique de Genes, 1696. Oeuvres de Florian, 1799. Histoire de Bertrand Duguesclin, 1826. Alla utom ett med skinnband och guldtryck.
Bruksslitage. Skador. Fläckar. Ej genomgångna.