SKÅP, barock-stil, 1800-tal.

SKÅP, barock-stil, 1800-tal.

Ek. Delbart. Nederdel med låda på kulfötter. Dörrpar och sidor med riklig utsmyckning. Två hyllplan. Uppsvängt utskjutande krön. Märkt med skuren plakett "Nils Sundin af ALKWETTERNS AB". Längd ca 190 cm, bredd ca 65 cm, höjd ca 225 cm. Nyckel finns.

Slitage. Sprickor. Repor. Kompletterat. Lagningar. Plakett senare.

Nils Johan Christian Sundin, 1828 - 1898, var disponentoch bruksägare vid Skogsholms och Alkvetterns bruk i Örebro län. Han var även riksdagsman.

Utropspris
20 000 SEK