SALONGSMÖBLEMANG, 5 delar, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft

Ett par karmstolar, ett par stolar samt ett sidobord. Målade och delvis bronserade. Bord med stenskiva och kopplade ben, märkt Bodafors. Skuren dekor av fleuroner och kannelerade ben. Bordets längd 95 cm, höjd 69 cm, djup 52 cm.

Bruksslitage, ställvis större. Färgbortfall, repor, märken. Slitage/skador på armstöden. Fläckar. Skillnad i färgnyans på stolar och bord.

Utropspris
5 000 SEK