Mahogny. Beslag av mässing. Två lådor i sarg. Ett dörrpar med bakomliggande hyllplan. Bredd 85. Djup 56. Höjd 77 cm.
Slitage. Repor och märken. Torrsprickor. Senare beslag i lådor.