SOFFA, biedermeier, 1800-talets första hälft.

Rak form med flankerande kolonner. Krysslagda sidoribbor. Metallbeslag med dekor av vinrankor. Stoppad sitt- och ryggdyna. Längd 120, bredd 55, höjd 85 cm.

Slitage, fanerskador och bortfall. Ställvis fläckar. Beslag saknas. Renoverad och kompletterad. Omklädd.

Utropspris
4 000 SEK