FICKUR, 2 st, delvis 14 K respektive 18 K guld, 1900-talets första hälft. Total vikt 58 g.

Fickur 14 K guld med vit urtavla och romerska siffror. Liten sekundvisare. Innerboett märkt "Récompenses Prima Patent 10 rubis No 209763". Boettens diameter 32 mm. Fickur 18 K guld med guldfärgad urtavla och romerska siffror. Innerboett i koppar. Boettens diameter 34 mm.

Bruksslitage. Repor. Innerboett med anlöpningar. Skador på emalj. Ej funktionstestade.

Utropspris
4 000 SEK