HUGGARE, 1800-talets mitt.

HUGGARE, 1800-talets mitt.

Fäste av mässing. Parerplåt med dekor av riksvapnet samt flankerande fanor. Eneggad klinga av Hafströms konstruktion med skålslipning. Märkt Morell & co vid parerplåt. Balja av skinn och mässingsdetaljer. Längd ca 78 cm, varav klingan ca 64 cm.

Bruks- samt åldersbetingat slitage med repor och stötmörken. Missfärgning/rostangrepp. Balja med mindre skador, sprickor och materialbortfall.

Utropspris
2 000 SEK