Stomme av mässing. För sex ljus. Fem ljuspunkter. Behängd med olikslipade prismor. Diameter ca 75 cm.
Ej funktionstestad. Ytskikt med skador och slitage. En ljuspipa saknas. Några prismor saknas. Delar saknas.