Stomme i vit marmor och mässing. Urhuset flankerat av kolonner. Vitemaljerad urtavla med arabiska siffror märkt "Piolaine A Paris". Pendel finns. Höjd 41, bredd 27 cm. Nyckel finns.
Bruksslitage. Ej funktionstestad. Nagg. En fot saknas i mitten.