AXEL EINAR HJORTH, stolar, ett par, "Utö", AB Nordiska Kompaniet NK, 1930-/40-tal.
Syrabetsad och oljad furu. Rygg med fyra ribbor, skålad sits.
Slitage. Fläckar/smuts. Sprickor. Repor.