TAKKRONA, glas, Böhmen, 1900-talets mitt. Höjd ca 50 cm.

Överfång i vitt med målade sommarblommor mot grön botten. Fem svängda ljusarmar. Behängd med prismor. Diameter ca 45 cm.

Ej funktionstestad. En manschett med nagg. Smärre slitage.

Utropspris
5 000 SEK