Fanerad i teak. Gavlar i mörkbetsat lövträ. Överdel med tre hyllplan. Underdel med skjutbara skåpsdörrar och bakomliggande låd- och hyllinredning. Längd 85 cm, bredd 38 cm, höjd 165 cm.
Bruksslitage. Repor och märken.