Allmoge
724217

STOLAR, 10 st snarlika, allmoge, 1800-talets första hälft.

Sk. Leksandsstolar. Målade. Spjälad rygg, fast sits. Kopplad benställning.

Slitage. Repor och märken. Senare målning. Renoverade och kompletterade med bl a förstärkning i några sitsar. Torrsprickor.

Utropspris
12 000 SEK