STOLAR, 6 st, Karl Johan, stämpelsign Johan Petter Grönvall (1816-1849), Stockholm.
Fanerade med björk. Genombruten rygg med skuren dekor, fast stoppad sits. Svarvade ben.
Slitage. Repor och märken. Klädsel med slitage och några fläckar. Torrsprickor. Förstärkningar i rygg.
Enligt uppgift inköpta från Alfred Nobels Dödsbo.