PARTI SILVERMYNT, 15 st, 1300-tal till 1865. Tot ca 83 gram med fodral.

Bla Örtug, Visby 1320-tal, Johan III 1585, Solidus, Riga 1627, 1/12 Riksdaler, Gustaf III, 1777. Diam 16-30 mm.

Slitage, ej examinerade ur fodral.

Utropspris
1 500 SEK