Arne Jones E1299

Jacob Siölin

(Sverige, 1737-1785)
Jacob Siölin
(Sverige, 1737-1785)

FÄLLBORD, Jacob Sjölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785).

Tredelad svärtad pelarfot. Skiva fanerad med alrot. Brännmärkt Jac Siölin, Köping no 446. Diameter 40. Höjd 70 cm.

Slitage, repor och märken. Fanerskador. Blekt skiva.

Formgivare

Jacob Sjölin (1737-85) etablerade sig i Mälardalen där han så småningom blev den mest betydande snickaren utanför Stockholm. På grund av speciellt god tillgång på al kunde Mälardalssnickarna redan under barocktid specialisera sig på att utföra möbler av alrot, ett material som tidigt uppskattats för sin vackra lyster. Sjölin kom att bli känd som den främsta mästaren att arbeta i detta material, då han utvecklade en ny teknik att färga eller ”koka” faneret, som sedan glömdes bort kring 1800-talets början. Sjölin var mycket noggrann med att signera sina alster, och med hjälp av brännstämplar och det är därför möjligt att sammanställa ett stort urval verk av hans hand.

Utropspris
6 000 SEK