Hans Richter

(Tyskland, 1888-1976)
Hans Richter
(Tyskland, 1888-1976)

HANS RICHTER, akvarell, signerad och daterad -63

Komposition. 40,5 x 16

Ej examinerad ur ram. Gulnad. Vågigt papper. Med dedikation.

Konstnär

Hans Richter var en tysk avantgardfilmare och konstnär. Han kom i kontakt med modern konst 1912 och sedan med kubismen 1914. Sin första egna utställning hade han år 1916 i München. Detta år blev han även skadad och friställd från armén och flyttade till Zürich där han anslöt sig till Dada-rörelsen.Richters inställning var att konstnärens uppgift var att vara politiskt aktiv, motsätta sig krig och stödja revolutionen. Richter var 1919 en av grundarna av Association of Revolutionary Artists ("Artistes Radicaux") i Zürich. År 1920 blev han medlem av Novembergruppen i Berlin och bidrog till den holländska tidskriften De Stijl.

Utropspris
6 000 SEK