SKÅP. "Pelare", Rolf Hanson för Källemo AB, Värnamo, formgiven 1991. Signerad o numrerad 2/90.
Rödbrunlaserad al på granitsockel med målad dekor av fläckar. Två dörrar med handtag av grönpatinerad brons, 4 hyllplan, 2 st med hästskoformade metallinläggningar. Signerad på insidan och numrerat 2/90 samt brännmärkt KÄLLEMO. Höjd 208 cm, bredd 48 cm, djup 43 cm.
Smärre slitage och repor, några färgmärken.
Modellen formgiven år 1991 och tillverkades fram till 2007 i en upplaga om 90 stycken som målades i olika färger.
Rolf Hanson är en svensk konstnär född 1953. Han är utbildad vid Kungliga Konsthögskolan i Stockholm 1974–1979. Hansson är förknippad med en nordisk romantisk måleritradition som har sin utgångspunkt i ett förhållande till landskapet, men med åren har måleriet fått mer och mer abstrakta uttryck. Han har sedan 1980-talet gjort sig känd för stora halvabstrakta målningar med associationer till romantiskt landskapmåleri och nordiskt tungsinne. Han använder ofta mörka rinnande jordfärger i kompositioner med svarta färgsjok, vilka under senare år blivit betydligt färgstarkare. Rolf Hanson representerade Sverige i den nordiska paviljongen under Venedigbiennalen 1988. Han fick första pris i Carnegie Art Award 1999 för sviten Runtom trappan, inspirerad av Carl Fredrik Hills franska målningar.