Le Corbusier

(Frankrike, 1887-1965)
Le Corbusier
(Frankrike, 1887-1965)

LE CORBUSIER, FÅTÖLJER, 2 st, "LC2", Artek 1960-tal.

Stomme av förkromade stålrör, plymåer i skinn. Den ena med plymåer i svart läder, den andra i grönaktigt läder. Märkta i stålet Le Corbusier LC/2, numrerade 161 resp. 313. Bredd 75 cm, djup 70 cm, sitthöjd 40-41 cm, ryggens höjd ca 65 cm.

Nedsuttna. Nött läder, en lagad skada i armlänets söm, repor, åldersrelaterat slitage. Den grönskiftande ojämt blekt, märkbara fläckar samt med en skadad rem i botten.

Utropspris
1 700 EUR