Design
746017

Piet Hein Eek

(Nederländerna, Född 1967)
Piet Hein Eek
(Nederländerna, Född 1967)

PIET HEIN EEK, matbord, "Canteen scrapwood table", Holland ca 2013.

Bestående av olika sammanfogade bitar i olika träslag, behandlat med vattenavstötande proxylack, 240 x 90 cm, höjd 78 cm.

Obetydligt slitage.

Proveniens

Bordet inköpt på Nordiska Kompaniet, Stockholm 2013.

Utropspris
25 000 SEK