EDWARD CHARLES BARNES, olja på duk, signerad.
Sittande kvinna med bok och parasoll på strand. 59 x 44 cm.
Krackelyr. Ytsmuts. Färgbortfall.
Äldre Christie's nummer.
Edward Charles Barnes var en brittisk bildkonstnär född i London. Barnes var en viktoriansk konstnär och är främst känd för att ha målat genrescener och porträtt av kvinnor och barn.