Design
756496

Marianne Westman

(Sverige, 1928-2017)
Marianne Westman
(Sverige, 1928-2017)

MARIANNE WESTMAN, mat- och kaffeservis, 83 delar, porslin, "Mon Amie", Rörstrand.

13 mattallrikar
13 förrättstallrikar
13 djupa tallrikar
12 assietter
3 uppläggningsfat
uppläggningsskål
mindre karott med lock
kaffekanna
sockerskål med lock och gräddkanna
12 kaffekoppar med fat
12 assietter

Mattallrikarna med slitage. En förrättstallrik med nagg. Ett extra kaffefat medföljer.

Formgivare

Formgivaren, keramikern och textildesignern Marianne Westman (f. 1928) anses vara en av Sveriges främsta formgivare inom hushållsporslin. Efter studier på Konstfack fick hon fast anställning på Rörstrands porslinsfabrik. Där utvecklade hon porslinsserierna Mon Amie och Picknick, som numera anses vara moderna klassiker.

Under några år på 1970-talet arbetade Marianne Westman på Skrufs glasbruk, där hon gjorde ostbrickorna Provence och serien Le Chef. Mellan 1972 och 1993 frilansade hon på olika porslinsfabriker i Bayern i Tyskland och gjorde serviserna Kristina och Falun.

Utropspris
10 000 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor