SPEGEL, gustaviansk, Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799).
Förgylld och bronserad, flerfärgad. Skuren dekor av lagergirlander och rocaille. Krönt av urna. Tudelat glas. Signerad IÅ. 153 x 69 cm.
Repor och märken. Smärre färgbortfall. Ytskikt med slitage. Mindre torrsprickor.