SKÅL samt FAT, porslin, Meissen, 1900-talets första hälft.
Dekor av lökmönstret. Genombruten kant. Fatet 20 x 20 cm. Skålens diameter 18 cm, höjd 15 cm.
Smärre slitage.
Meissen är en tysk keramikfabrik som härstammar från staden Meissen, nära Dresden. Meissen är Europas äldsta porslinsmanufaktur och grundades 1710 av August II I Sverige grundades Rörstrand kring samma tid, år 1726. Meissen tillverkar figuriner, matserviser och smycken i en mängd olika stilar som vittnar om deras långa tradition. Den karakteristiska märkningen med två korslagda svärd har funnits med i olika utformning sedan 1700-talet.