Arne Jones E1299
763207

Alice Nordin

(Sverige, 1871-1948)
Alice Nordin
(Sverige, 1871-1948)

ALICE NORDIN, taklampa, brons, jugend, 1900-talets början. Signerad. Höjd ca 85 cm.

Rund form med länkar. Dekor av blommor. Rundad kupa i frostat glas. Diameter 40 cm, höjd ca 85 cm.

Smärre slitage. Kupan med smärre kantnagg. Ej funktionstestad.

Formgivare

Alice Nordin var en svensk skulptör och bildkonstnär född i Stockholm. Hon studerade vid Tekniska skolan, Konstakademien i Stockholm samt på resor till Paris, Rom och Florens. Nordin var med och startade ”Damernas egen Akademi” tillsammans med Selma Lagerlöf. Hon har målat blomsterstilleben men är främst känd som skulptör. Hennes skulpturer föreställer ofta kvinnor och barn inspirerade av den grekisk-romerska skulpturkonsten. Hon skapade främst i gips, brons och marmor. Hon ritade även belysningsarmaturer för Böhlmarks lampfabrik i Stockholm samt arbetade på 1910-talet för Gustavsberg och gjorde skulpturer i parian.

Utropspris
8 000 SEK