EVA KLASSON

Fotografi, "Paris 1975", ur "Le Troisème Angle", signerad med initialer EK.

Bildmått 17,5 x 12 cm.

Eva Klasson fick sitt stora internationella genombrott i Paris 1976 med fotoprojektet ”Le Troisème Angle", som året därpå presenterades på Centre Georges Pompidou. I en serie närbilder av den egna kroppen skildrade hon hud, ögon, tänder, bröst, fingrar och hår på ett nytt sätt som väckte stor uppmärksamhet. Bilderna framstod som abstraktioner och gav betraktaren möjlighet att vidga sina associationer och upplevelser av människokroppen.
1980 hade Borås Konstmuseum en utställning med hennes verk.
Fotografier av Eva Klasson fanns även med på den stora fotoutställningen på Moderna Museet, Stockholm i år, "Tillbaka till verkligheten".
Fotografier av Eva Klasson har köpts in till samlingarna på Moderna Museet.

Konditionsrapport

Troligen senare framtaget. Ej examinerad ur ram.

Proveniens
Galleri Jeanette Ölund, Borås.
Följerätt
Ja

VAD KOSTAR TRANSPORTEN?

Hemleverans, ombud, något av våra hus.

Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål.

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära. Hemleverans är inte möjlig för alla föremål.

    Transportbeställning görs efter vunnen auktion i My Bukowskis.

    Auktionen avslutades:
    CET

    Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien.

    Kontakta oss