773168

Stefan Dakon

(Österrike, 1904-1992)
Stefan Dakon
(Österrike, 1904-1992)

STEFAN DAKON, bordslampa, flintgods. Goldscheider, 1930-tal.

I form av dansande kvinna med solfjäder. Metallmontering med skärm. Höjd inklusive skärm 73 cm, kvinnans höjd 41 cm.

Sockel och fot med några små mikronagg. Krackelerad glasyr. Ej funktionstestad. Skärm med skador.

Utropspris
15 000 SEK