773619

MATSERVIS, 50 delar, porslin, Karlskrona porslinsfabrik, 1920-/30-tal.

Tryckt dekor av blommor mot vit fond. Guldkanter.
Bestående av:
11 flata tallrikar
12 förrättstallrikar
8 djupa tallrikar
8 assietter
8 uppläggningsfat
Kanna
Såssnipa på fat
Terrin med lock

Smärre slitage.

Utropspris
2 000 SEK