SERVIS, 165 delar, "Kent", Elis Bergh, Kosta Boda, 1900-talets mitt.
Bestående av;
12 st ölglas höjd ca 14,5 cm
12 st större vinglas, höjd 13,5 cm
20 st mindre vinglas, höjd ca 12 cm
16 st vattenglas, höjd ca 8 cm
28 st portvinsglas, höjd ca 10 cm
12 st snapsglas, höjd 11,5 cm
12 st likörglas, höjd ca 8 cm
12 st sherryglas, höjd 9,5 cm
10 st whiskyglas, höjd ca 7 cm
5 st selterglas, höjd ca 8,3 cm
12 st grogglas, höjd ca 12,5 cm
12 st champagneglas, höjd ca 16,5 cm
2 st karaffer, höjd 26,5 resp 28 cm.
Ett större vinglas med obetydlig nagg. Ett sherryglas med nagg. Ett whiskyglas med nagg.