DOLK, Troligen, Indien, 18-1900-tal

Fäste med rik dekor. Tveeggat svängt blad med blodrännor. Längd ca 42, varav bladet ca 29 cm.

Bruks- och åldersbetingat slitage med repor och stötmärken/stötskador. Fläckar/rostangrepp.

Utropspris
1 500 SEK