Tomasz Holuj

(Sverige, Född 1947)
Tomasz Holuj
(Sverige, Född 1947)

THOMAS HOLUJ, Olja på duk, signerad. Daterad 2009 a tergo.

Flöjtspelerskor. Duk 175 x 100 cm.

Oramad.

Konstnär

Tomas Holuj är född i Krakow, Polen. Han utbildade sig vid Krakows konstgymansium och fullföljde sedan sin konstutbildning vid Konstakademin i samma stad. Tomas Holujs bild värld är orienterad åt det mer abstrakta. I hans måleri spårar man influenser av tysk expressionism och klassiska bildidéer. Tomas Holuj är förutom bildkonstnär även musiker och poet vilket också är synbart i hans motivvärldar. Tomas Holuj är en flitig utställare både i sitt hemland och i utlandet, framför allt i Tyskland och Sverige.

Utropspris
5 000 SEK