SKÅP, senbarock, 1700-tal.
Tvådelat. Fanér i bla mahogny. Överdel med hyllinredning bakom luckor, nedtill skrivinredning bakom klaff, lådor. Bredd 113, djup 56, höjd 106 resp 114 cm. Nyckel finns.
Skador, fanérbitar saknas. Senare list på överskåpet.