BYRÅ, gustaviansk, 1700-talets andra hälft, i Jonas Hultstens art.
Fanerad med olika träslag, dekor av intarsia. Tre lådor, beslag av mässing. Skiva av kalksten. Bredd 113. Djup 55. Höjd 87 cm. Nyckel finns.
Senare skiva, kompletterad, fanerskador, fanerlagningar, mässingslister saknas ställvis.
Den gustavianska tiden varar mellan cirka 1775-1810. Möblerna får då till skillnad från Rokoko stramare konturer. Benen blir raka och avsmalnande. Färgerna blir svalare och går i mestadels grågrönt och gråblått. Typiskt för den gustavianska tiden är intarsia, inläggningar med medaljonger och klassiska bårder. Stolarnas ryggbrickor har ofta raka spjälor eller ett svängt spjälknippe och de finare stolarna har en stoppad rygg med dekor av rosenknopp i krönet. Betydande detaljer är också en blomma, ”fleuron”, som ofta sitter i sarghörnen, bladstavsdekor och festonger av blad, blommor eller frukter. Åren mellan 1785-1810 brukar kallas den sengustavianska tiden och kännetecknas av en stram klassicism. Rik intarsiadekor blev ersatt av slät och mörk mahogny med eleganta mässingsbeslag och lister.