HÖRNSKÅP, allmoge, 1800-talets första hälft.

Målat. Överdel med glasad dörr med bakomliggande hyllplan. Underdel med dörr samt bakomliggande hyllplan. Bredd 98. Djup 56. Höjd 212 cm.

Slitage. Senare målning. Torrsprickor. Renoverad och kompletterad med bl a senare krön, lås och bakben. Maskstungen. Nyckel saknas.

Utropspris
5 000 SEK