MATTA, rölakan, 222 x 164 cm, signerad AÖ (Agda Österberg), Sverige omkring 1950.
Randmönstrad botten i olika ljusblå nyanser med polykroma geometriska figurer.
Något slitage och smutsig, fläckar. Kortsidorna något avkortade, ett hörn med obetydlig lagning.