Ardy Strüwer

(Indonesien/Sverige, 1939-2023)
Ardy Strüwer

ARDY STRÜWER, olja på duk, signerad o daterad 1966.

"Happiness is a thing called love". 59x98.

Reva, ca 5 cm. Slitage.

Proveniens

Nr 24, Nermans Konsthall, Norrköping.

Konstnär

Ardy Strüwer är en svensk-indonesisk-nederländsk bildkonstnär, komiker och manusförfattare född i Djakarta. Han studerade vid Konstakademien i Haag och grafik vid Konstakademien i Stockholm. Han målar i explosiva färger, i en lekfull stil med naivt och sensuellt målade abstraktioner och figurationer. Ofta i en surrealistisk stil med kvinnoansikten då hans konst är en hyllning till livets ursprung, kvinnan. Strüwer har även varit knuten till Johansfors glasbruk som formgivare.

Utropspris
4 000 SEK